Motorola Moto G Stylus (2021) vs Apple iPad mini (6th Gen) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G Stylus (2021) | Apple iPad mini (6th Gen) |
|
Released
·
Jan 14, 2021
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
6.8-inch · 2400x1080px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Quad camera
|
Single camera
|
|
4GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4000 mAh
|
5078 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.69 x 3.07 x 0.35 inches 169.8 x 77.9 x 9 mm |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 7.51 oz / 213.0 g | 10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Aurora white, Aurora black | Space Gray, Pink, Purple, Starlight |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 84.25% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 387 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 678 SM6150-AC (11 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 460 |
Hexa-core |
| GPU | |
| Adreno 612 | Yes |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB | 4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | |
| OS | |
| Android (10) | iPadOS (15.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5078 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Single camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.8 μm |
12 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 16 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p |
12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 29, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 3, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 15/5 (800/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 05, 2020 FCC ID value: IHDT56ZG1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.51 W/kg Body: 1.44 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.44 W/kg Phablet: 3.58 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|