Motorola Moto G Power (2021) vs Honor Magic3 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Moto G Power (2021) | Honor Magic3 |
|
Released
·
Jan 14, 2021
|
Released
·
August 2021
|
|
6.6-inch · 1600x720px
|
6.8-inch · 2772x1344px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jan 08, 2021 | Aug 12, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $250 | €1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.51 x 2.99 x 0.37 inches 165.28 x 75.9 x 9.49 mm |
6.41 x 2.95 x 0.35 inches 162.8 x 74.9mm x 8.99 mm Vegan leather back - 6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
| Weight | |
| 7.28 oz / 206.5 g | 7.16 oz / 203.0 g Vegan leather back - 202 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | Water, Dust; IP54 |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Flash gray, Polar silver (retail only), Glowing blue (retail only) | Black, White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 83.75% screen-to-body | 6.8-inch, 94.87% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1600x720px, 20:9 ratio, 266 PPI | 2772x1344px, 18.5:9 ratio, 456 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) | Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime |
| GPU | |
| Adreno 610 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 3GB/32GB |
8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (10) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4600 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
64 MP (Black and White) Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) Time-lapse video, EIS |
Yes |
| Front | |
| 8 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
13 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | Yes |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 29, 2020 FCC ID value: IHDT56ZH1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.69 W/kg Body: 1.44 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.44 W/kg Phablet: 2.59 W/kg |
|
Alternative variants
for Best Buy
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Golden Hour, Blue Hour |
Discover more
|
|