Motorola Edge (2022) vs Motorola Edge 30 Neo Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Motorola Edge (2022) | Motorola Edge 30 Neo |
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
Released
·
Oct 07, 2022
|
|
6.6-inch · 2400x1080px
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4020 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 18, 2022 | Sep 08, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $498 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 2.92 x 0.32 inches 160.86 x 74.24 x 8.24 mm |
6.02 x 2.80 x 0.31 inches 152.9 x 71.2 x 7.8 mm |
| Weight | |
| 6.00 oz / 170.0 g | 5.47 oz / 155.0 g |
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP52 | Splash, Dust |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Mineral Gray | Very Peri, Black Onyx, Ice Palace, Aqua Foam |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 88.19% screen-to-body | 6.3-inch, 87.56% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, HDR | P-OLED, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 399 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 419 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 4.7 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 1050 (8 nm) | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2500 MHz Arm Cortex-A78 @ 2.5GHz and Arm Cortex-A55 @ 2.0GHz |
Octa-core 2200 MHz |
| GPU | |
| Arm Mali-G610 MC3 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 6GB/128GB 6GB/256GB 8GB/128GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 4020 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPower Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W Wireless: 15.0W |
Wired: 68.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 17min
Video
12h 2min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 55min
Video
8h 15min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 2.0 μm |
64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) | 1080p (120 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n2, n5, n7, n12, n14, n25, n29, n30, n41, n48, n66, n70, n77, n78 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n78, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 48 | 38, 40, 41, 42, 43 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|