LG Velvet vs Samsung Galaxy S20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LG Velvet | Samsung Galaxy S20 |
|
Released
·
May 15, 2020
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
6.2-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
4300 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2020 | Feb 11, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $600 | $1000 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.58 x 2.91 x 0.31 inches 167.2 x 74 x 7.9 mm |
5.97 x 2.72 x 0.31 inches 151.7 x 69.1 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 5.78 oz / 163.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68; MIL-STD-810 certified | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aurora white, Aurora green, Aurora gray, Illusion sunset, Aurora silver | Cloud blue, Cosmic grey, Cloud pink, Cosmic white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 88.89% screen-to-body | 6.2-inch, 88.59% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED, 60Hz | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 395 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 566 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass 6 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.4 (Average) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
| Processor | |
| Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
Octa-core 1x2.84GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 620 | Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB | 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | Android (13, 12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4300 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery Qi wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 9.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 35min
Gaming
9h 56min
Battery Life Estimate
5h 20min
Browsing
7h 45min
Video
10h 20min
Gaming
7h 43min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p EIS | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, EIS |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | M3/T3 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX-HD | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA Europe version - n1, n3, n28, n78, SA, NSA |
n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46 Europe version - 38, 39, 40, 41 |
38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 Europe version - 5, 8, 2, 1 |
1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jun 30, 2020 FCC ID value: ZNFG900UM | Date approved: Jan 24, 2020 FCC ID value: A3LSMG981U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.23 W/kg Body: 1.02 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.12 W/kg Phablet: 3.85 W/kg |
Head: 1.07 W/kg Body: 1.03 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg Phablet: 3.99 W/kg |
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A75 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
for Europe
| 5G Bands | n1, n3, n28, n78, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: May 11, 2020 FCC ID value: ZNFG900EM |
| Measured SAR |
Head: 0.18 W/kg Body: 0.80 W/kg Simultaneous Transmission: 1.20 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg |
non 5G variant
| Memory | 8GB |
|---|---|
| FCC approval |
Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG980F |
| Measured SAR |
Head: 0.37 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.34 W/kg Phablet: 2.67 W/kg |
non 5G version for Europe
| System chip | Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
| GPU | Adreno 630 |
| LTE Bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 8, 1 |
| Dual SIM | Yes |
for Verizon
| Storage expansion | not expandable |
|---|---|
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 34, 39, 46, 48 |
| Hearing aid compatible | M4/T3 |
for Verizon
| Type | 4000 mAh |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n5, n66, n78, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| Bluetooth | 5.1 |
| Prices (MSRP) | $700 |
for T-Mobile
| System chip | MediaTek Dimensity 1000C (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A77 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Arm Mali-G57 |
| 5G Bands | n2, n25, n41, n66, n71 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 48 |
Discover more
|
|