LG G8X ThinQ vs LG Velvet Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| LG G8X ThinQ | LG Velvet |
|
Released
·
Nov 01, 2019
|
Released
·
May 15, 2020
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.8-inch · 2460x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 06, 2019 | May 07, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $700 | $600 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.27 x 2.98 x 0.33 inches 159.3 x 75.8 x 8.4 mm |
6.58 x 2.91 x 0.31 inches 167.2 x 74 x 7.9 mm |
| Weight | |
| 6.77 oz / 192.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68; MIL-STD-810 certified | Water, Dust; IP68; MIL-STD-810 certified |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Aurora black | Aurora white, Aurora green, Aurora gray, Illusion sunset, Aurora silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.41% screen-to-body | 6.8-inch, 88.89% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, HDR | P-OLED, 60Hz |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2460x1080px, 20.5:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3 (Average) | 2.4 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 620 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB | 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2000 GB | microSDXC up to 2000 GB |
| OS | |
| Android (10, 9.0 Pie) | Android (12, 11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4300 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 Qi wireless charging | Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 9.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 10min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 35min
Gaming
9h 56min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p OIS, HDR, Time-lapse video, Object tracking, EIS | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p EIS |
| Front | |
| 32 MP | 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M4/T3 | M4/T3 |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| 32-Bit DAC, DTS:X Virtual Surround, aptX-HD | aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | DLNA,Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| SA, NSA Europe version - n1, n3, n28, n78, SA, NSA |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 40, 41, 46 | 38, 39, 40, 41, 46 Europe version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5 Europe version - 5, 8, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 18, 2019 FCC ID value: ZNFG850UM | Date approved: Jun 30, 2020 FCC ID value: ZNFG900UM |
| Measured SAR | |
| Head: 0.49 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.28 W/kg Phablet: 3.82 W/kg |
Head: 0.23 W/kg Body: 1.02 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.12 W/kg Phablet: 3.85 W/kg |
Alternative variants
for AT&T
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 14, 20, 29, 30, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
for Europe
| 5G Bands | n1, n3, n28, n78, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| Dual SIM | Yes |
| FCC approval |
Date approved: May 11, 2020 FCC ID value: ZNFG900EM |
| Measured SAR |
Head: 0.18 W/kg Body: 0.80 W/kg Simultaneous Transmission: 1.20 W/kg Wireless Router: 1.16 W/kg |
non 5G version for Europe
| System chip | Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
| GPU | Adreno 630 |
| LTE Bands | 1, 3, 7, 8, 20, 28 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 8, 1 |
| Dual SIM | Yes |
for Verizon
| Type | 4000 mAh |
|---|---|
| 5G Bands | n2, n5, n66, n78, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
| Bluetooth | 5.1 |
| Prices (MSRP) | $700 |
for T-Mobile
| System chip | MediaTek Dimensity 1000C (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2000 MHz Arm Cortex-A77 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Arm Mali-G57 |
| 5G Bands | n2, n25, n41, n66, n71 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 48 |
Discover more
|
|