Huawei Mate XT Ultimate Design vs Honor Magic V5 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate XT Ultimate Design | Honor Magic V5 |
|
Released
·
Feb 18, 2025
|
Released
·
Jul 02, 2025
|
|
10.2-inch · 3184x2232px
|
8.0-inch · 2352x2172px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5600 mAh
|
5820 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 02, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/256GB - €3499 | €1999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 8.62 x 0.19 inches 156.7 x 219 x 3.6 mm |
6.17 x 5.74 x 0.16 inches 156.8 x 145.9 x 4.1 mm |
| Folded | |
| (156.7 x 73.5 x 12.8 mm) | (156.8 x 74.3 x 8.8 mm) |
| Weight | |
| 10.51 oz / 298.0 g | 7.65 oz / 217.0 g |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP59 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Colors | |
| Red, Black | Black, Ivory White, Dawn Gold, Reddish Brown |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 91.95% screen-to-body | 8.0-inch, 88.95% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | AMOLED, 120Hz, HDR, 5000 nits |
| Resolution | |
| 3184x2232px, 381 PPI | 2352x2172px, 403 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device, Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor | Folding inside the device, HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.4 inches 2232 x1008 px OLED | 6.4 inches 2376 x1060 px OLED 120Hz refresh rate, HDR support |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 850 (Poor) | 1188 (Average) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9010 (7 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| 1x2.3GHz Taishan Big 3x2.18GHz Taishan Mid 4x1.55GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3 GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Maleoon 910 | Adreno 750830 |
| Memory | |
| 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1367 | 3094 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3917 | 9257 |
| 3D Mark High | |
| 1572 | 5065 |
| 3D Mark Low | |
| 824 | 4443 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5600 mAh | 5820 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 24min
Browsing
16h 46min
Video
11h 8min
Gaming
9h 44min
Battery Life Estimate
6h 21min
Browsing
13h 5min
Video
9h 47min
Gaming
9h 48min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm | 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS, PDAF) Optical zoom: 5.5x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
64 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 70 mm Sensor size: 1/2" |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 8 MP | 20 MP Folded: 20 MP |
145
Overall
146
Photo
145
Video
140
Overall
150
Photo
129
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Pedometer, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n3, n5, n8, n28, n38, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|