Huawei Mate X6 vs Huawei Pura X Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate X6 | Huawei Pura X |
|
Released
·
Dec 12, 2024
|
Released
·
Mar 20, 2025
|
|
7.9-inch · 2440x2230px
|
6.3-inch · 2120x1320px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5200 mAh
|
4720 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 20, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| €1999 | 12GB/256GB - $1037 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.17 x 5.67 x 0.18 inches 156.6 x 144.1 x 4.6 mm |
5.64 x 3.61 x 0.28 inches 143.2 x 91.7 x 7.2 mm |
| Folded | |
| 6.16 x2.9 x0.38 inches (156.6 x 73.8 x 9.9 mm) | 3.61 x3.61 x0.59 inches (91.7 x 91.7 x 15.1 mm) |
| Weight | |
| 8.43 oz / 239.0 g | 6.81 oz / 193.0 g |
| Materials | |
| Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IPX8 | Water; IPX8 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Gray, Blue, Red | Red, Green, Gray, White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 7.9-inch, 89.51% screen-to-body | 6.3-inch, 87.47% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 1800 nits | OLED, 120Hz, 2500 nits |
| Resolution | |
| 2440x2230px, 417 PPI | 2120x1320px, 16:10 ratio, 396 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device | |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2440 x1080 px OLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Kunlun Glass) |
3.5 inches 980 x980 px OLED 120Hz refresh rate |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1473 (Good) | Untested |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9020 | Kirin 9020 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.5GHz Taishan Big 3x2.15GHz Taishan Mid 4x1.53GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x2.50GHz TaishanV121 3x2.15GHz TaishanV120 4x1.60GHz Taishan-Little |
| GPU | |
| Maleoon 920 | HiSilicon Maleoon 920 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS) | 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| HarmonyOS | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1596 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5129 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 1904 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 858 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5200 mAh, Si - Carbon | 4720 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 66.0W Wireless: 40.0W |
Battery Life Estimate
6h 25min
Browsing
13h 54min
Video
9h 23min
Gaming
10h 0min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 24 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm |
| Second camera | |
| 40 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, Periscope) Optical zoom: 4.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 90 mm |
40 MP (Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD, 1080p | Yes |
| Front | |
| 8 MP Folded: 8 MP |
10.7 MP |
138
Overall
146
Photo
131
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|