Huawei Mate X2 vs Apple iPad mini (6th Gen) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate X2 | Apple iPad mini (6th Gen) |
|
Released
·
Feb 25, 2021
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
8.0-inch · 2480x2200px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Quad camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
4GB · 64GB
|
|
4500 mAh
|
5078 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 22, 2021 | Sep 14, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $2785 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 5.74 x 0.32 inches 161.8 x 145.8 x 8.2 mm |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Folded | |
| 6.37 x2.93 x0.57 inches (161.8 x 74.6 x 14.7 mm) | |
| Weight | |
| 10.41 oz / 295.0 g | 10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Crystal Blue, Crystal Pink, White, Black | Space Gray, Pink, Purple, Starlight |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 86.89% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2480x2200px, 414 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2700 x1160 px OLED 90Hz refresh rate, Ambient light sensor, Proximity senso |
|
| Rear cover display | |
| Part of the main display | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin 9000 (5 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3130 MHz Cortex-A77@3.13 GHz 3 x Cortex-A77@2.54 GHz 4 x Cortex-A55@2.05 GHz |
Hexa-core |
| GPU | |
| Mali-G78 | Yes |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 8GB/512GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (10) | iPadOS (15.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 5078 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | |
| Charge speed | |
| Wired: 55.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera, Doubles as a selfie camera | Single camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
12 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 17 mm |
|
| Third camera | |
| 8 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.4 Focal Length: 240 mm |
|
| Fourth camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 70 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (960 fps) Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 16 MP (Wide Angle) Video capture: UW 1080p |
12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| NFC, Infrared | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n28, n38, n40, n41, n77, n78, n79, n80, n84 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 3, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 21 (1400/200 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|