Huawei Mate 70 vs Huawei Mate X7 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 70 | Huawei Mate X7 |
|
Released
·
Nov 26, 2024
|
Released
·
Nov 26, 2025
|
|
6.7-inch · 2688x1216px
|
8.0-inch · 2416x2210px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
5300 mAh
|
5600 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 26, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €720 | €2099 16GB/512GB |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 2.99 x 0.31 inches 160.9 x 75.9 x 7.8 mm |
6.17 x 5.68 x 0.18 inches (~0.39 inches with camera bump) 156.8 x 144.2 x 4.5 mm (~10 mm with camera bump) |
| Folded | |
| 6.17 x2.9 x0.37 inches (156.8 x 73.8 x 9.5 mm) | |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g | 8.32 oz / 236.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Vegan Leather Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69 | Yes; IP59 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Purple, White, Green | Black, Brocade White, Nebula Red, Purple, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.07% screen-to-body | 8.0-inch, 90.95% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | OLED, 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 2688x1216px, 440 PPI | 2416x2210px, 409 PPI |
| Features | |
| Folding inside the device | |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2444 x1080 px OLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Kunlun Glass) |
|
| Rear cover display | |
| Part of the main display | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1459 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Kirin | Kirin 9030 Pro (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Nona-core 1x2.75GHz 4x2.27GHz 4x1.72GHz |
| GPU | |
| Yes | Maleoon 935 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
16GB/512GB (UFS) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| HarmonyOS | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1287 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4458 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2355 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 895 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5300 mAh | 5600 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Reverse wireless charging, Reverse wired charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W | Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 11min
Browsing
13h 32min
Video
13h 13min
Gaming
7h 32min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F4.0/F1.4 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" |
| Second camera | |
| 40 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm | 40 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 125 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.2 Focal Length: 81 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD | 4K UHD, 1080p Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 13 MP | 8 MP Folded: 8 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
141
Photo
133
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A | LTE-A Pro Cat 21 (1400/200 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|