Honor View20 vs OnePlus Nord Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor View20 | OnePlus Nord |
|
Released
·
Jan 22, 2019
|
Released
·
Aug 04, 2020
|
|
6.4-inch · 2310x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4115 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 26, 2018 | Jul 21, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| €399 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.18 x 2.97 x 0.32 inches 156.9 x 75.4 x 8.1 mm |
6.23 x 2.89 x 0.32 inches 158.3 x 73.3 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.35 oz / 180.0 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red | Blue marble, Gray onyx |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 85.62% screen-to-body | 6.4-inch, 86.20% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 90Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2310x1080px, 398 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1 (Excellent) | 4.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Snapdragon 765G SM7250-AB (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 2400 MHz Kryo 475 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Adreno 620 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 4115 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | OnePlus Warp Charge |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
11h 10min
Video
8h 49min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF, CMOS image sensor) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm | 48 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 25 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP (Dual-Camera, EIS, HDR) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band Multiple antennas, MIMO, Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n28, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 19, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 18, 2021 FCC ID value: 2ABZ2-EF014 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.08 W/kg Body: 0.80 W/kg Simultaneous Transmission: 1.48 W/kg Wireless Router: 1.09 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|