Honor Magic3 vs Motorola Moto G Power (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor Magic3 | Motorola Moto G Power (2021) |
|
Released
·
August 2021
|
Released
·
Jan 14, 2021
|
|
6.8-inch · 2772x1344px
|
6.6-inch · 1600x720px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4600 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 12, 2021 | Jan 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €1099 | $250 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 2.95 x 0.35 inches 162.8 x 74.9mm x 8.99 mm Vegan leather back - 6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
6.51 x 2.99 x 0.37 inches 165.28 x 75.9 x 9.49 mm |
| Weight | |
| 7.16 oz / 203.0 g Vegan leather back - 202 g |
7.28 oz / 206.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP54 | Splash |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | Flash gray, Polar silver (retail only), Glowing blue (retail only) |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 94.87% screen-to-body | 6.6-inch, 83.75% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2772x1344px, 18.5:9 ratio, 456 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 266 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 662 SM6115 (11 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 Prime |
Octa-core 2000 MHz Kryo 260 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 610 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB 8GB/256GB |
4GB/64GB 3GB/32GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Motorola TurboPowe |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.56" |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Third camera | |
| 64 MP (Black and White) Aperture size: F1.8 |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 1080p (60 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 13 MP (Dual-Camera) | 8 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 29, 2020 FCC ID value: IHDT56ZH1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.69 W/kg Body: 1.44 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.44 W/kg Phablet: 2.59 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
for Best Buy
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.41 x 2.95 x 0.37 inches 162.8 x 74.9 x 9.5 mm |
|---|---|
| Weight | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | Back: Leathe |
| Colors | Golden Hour, Blue Hour |
Discover more
|
|