Honor 100 vs Honor 100 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 100 | Honor 100 Pro |
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
|
6.7-inch · 2664x1200px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 23, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.37 x 2.92 x 0.31 inches 161.9 x 74.1 x 7.8 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.7 x 74.7 x 8.2 |
| Weight | |
| 6.46 oz / 183.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Colors | |
| Black, Silver, Blue, Violet | Black, Silver, Blue, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.37% screen-to-body | 6.8-inch, 91.30% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 2600 nits | OLED, 120Hz, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2664x1200px, 19.98:9 ratio, 436 PPI | 2700x1224px, 19.85:9 ratio, 437 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 7 Gen 3 SM7550-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x2.63GHz Cortex-A715 3x2.4GHz Cortex-A715 4x1.8GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 720 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 12GB/256GB | 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Reverse wired charging | Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W | Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F2.0 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
50 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 50 MP | 50 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB Internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|