Google Pixel 8a vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 8a | Xiaomi Redmi Note 14 Pro |
|
Released
·
May 14, 2024
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
|
6.1-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4492 mAh
|
5500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Jan 10, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €549 | 8GB/128GB - $349 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.99 x 2.84 x 0.35 inches 152.1 x 72.2 x 8.9 mm |
6.39 x 2.95 x 0.32 inches 162.2 x 74.9 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.35 oz / 180.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Aluminum | Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | Water, Dust; IP64 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Bay, Aloe | Midnight Black, Aurora Purple, Ocean Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 81.28% screen-to-body | 6.7-inch, 87.43% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 2000 nits | AMOLED, 120Hz, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 431 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1903 (Excellent) | 1591 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G3 (4 nm) | MediaTek Helio G100 Ultra (6 nm) |
| Processor | |
| Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Immortalis-G715s MC10 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB | 8GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1621 | 708 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4277 | 1977 |
| 3D Mark High | |
| 2419 | 347 |
| 3D Mark Low | |
| 1624 | 343 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4492 mAh, Li - Polymer | 5500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
5h 51min
Browsing
13h 53min
Video
8h 34min
Gaming
7h 16min
Battery Life Estimate
7h 9min
Browsing
14h 26min
Video
12h 15min
Gaming
8h 18min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.73" Pixel size: 0.8 μm |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | 1080p (60 fps) HDR |
| Front | |
| 13 MP | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
134
Overall
142
Photo
127
Video
122
Overall
136
Photo
108
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n48, n66, n71, n77, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 41 | 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|