Google Pixel 7 vs Apple iPhone 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 7 | Apple iPhone 15 |
|
Released
·
Oct 13, 2022
|
Released
·
Sep 22, 2023
|
|
6.3-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2556x1179px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4355 mAh
|
3349 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 06, 2022 | Sep 12, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $599 | €599 | 6GB/128GB - $799 | €949 6GB/256GB - $899 6GB/512GB - $1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.13 x 2.88 x 0.34 inches (~0.45 inches with camera bump) 155.6 x 73.2 x 8.7 mm (~11.2 mm with camera bump) |
5.81 x 2.82 x 0.31 inches (~0.45 inches with camera bump) 147.6 x 71.6 x 7.8 mm (~11.33 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.95 oz / 197.0 g | 6.03 oz / 171.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Lemongrass, Snow, Obsidian | Black, Blue, Green, Yellow, Pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 84.13% screen-to-body | 6.1-inch, 86.38% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, 1400 nits | OLED, 60Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 418 PPI | 2556x1179px, 19.5:9 ratio, 461 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1182 (Average) | 2117 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G2 (5 nm) | A16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.85GHz Cortex-X1 2x2.35GHz Cortex-A78 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Hexa-core 2x3.46 GHz Everest 4x2.02 GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Mali-G710 MP7 | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
6GB (LPDDR5)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14, 13) | iOS (18.x, 17.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1452 | 2595 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3318 | 6651 |
| 3D Mark High | |
| 1854 | 2950 |
| 3D Mark Low | |
| 1521 | 1896 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4355 mAh, Li - Ion | 3349 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging, Reverse wired charging |
Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 20.0W Wireless: 20.0W |
Wired: 20.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 55min
Browsing
13h 56min
Video
9h 13min
Gaming
6h 8min
Battery Life Estimate
5h 41min
Browsing
13h 25min
Video
7h 51min
Gaming
8h 24min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX904 Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 2.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX772 Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) OIS, HDR | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 10.8 MP | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
138
Overall
145
Photo
131
Video
148
Overall
154
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n78, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 42, 46, 48 38, 40, 41, 42, 46, 48 |
34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 12, 2023 FCC ID value: BCG-E8427A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.95 W/kg Body: 0.95 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 | €699 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 40, 41, 42, 46, 48 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|