Google Pixel 6 Pro vs OnePlus 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 6 Pro | OnePlus 10 Pro |
|
Released
·
Oct 28, 2021
|
Released
·
Jan 13, 2022
|
|
6.7-inch · 3120x1440px
|
6.7-inch · 3216x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5003 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 19, 2021 | Jan 11, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $899 | €999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 2.99 x 0.35 inches (~0.45 inches with camera bump) 163.9 x 75.9 x 8.9 mm (~11.54 mm with camera bump) |
6.42 x 2.91 x 0.34 inches 163 x 73.9 x 8.55 mm |
| Weight | |
| 7.41 oz / 210.0 g | 7.07 oz / 200.5 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Metal |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Stormy Black, Cloudy White, Sorta Sunny | Black, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 88.83% screen-to-body | 6.7-inch, 89.62% screen-to-body |
| Type | |
| P-OLED, 120Hz, 800 nits | AMOLED, 120Hz, 1300 nits |
| Resolution | |
| 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 512 PPI | 3216x1440px, 20:9 ratio, 526 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.80GHz Cortex-X1 2x2.25GHz Cortex-A76 4x1.80GHz Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.0GHz Cortex-X2 3x2.5GHz Cortex-A710 1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G78 MP20 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB (LPDDR4)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14, 13, 12) | Android (12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1349 | 1294 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3184 | 3676 |
| 3D Mark High | |
| 1824 | 2582 |
| 3D Mark Low | |
| 878 | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5003 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 23.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
12h 13min
Video
9h 3min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 33min
Video
10h 7min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm | 48 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 18 mm Pixel size: 1.25 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 4.0x Aperture size: F3.5 Focal Length: 104 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
8 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.3x Aperture size: F2.4 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 11.1 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
32 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
|
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $999 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
International model.
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
For USA
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n25, n28, n30, n38, n41, n66, n71, n77, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM |
Discover more
|
|