Google Pixel 6 vs Apple iPhone 12 mini Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 6 | Apple iPhone 12 mini |
|
Released
·
Oct 28, 2021
|
Released
·
Nov 13, 2020
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
5.4-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4614 mAh
|
2227 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 19, 2021 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $599 | 4GB/64GB - $729 4GB/128GB - $779 4GB/256GB - $879 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.24 x 2.94 x 0.35 inches (~0.45 inches with camera bump) 158.6 x 74.8 x 8.9 mm (~11.54 mm with camera bump) |
5.18 x 2.53 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 131.5 x 64.2 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.30 oz / 207.0 g | 4.76 oz / 135.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Metal |
Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Kinda Coral, Stormy Black, Sorta Seafoam | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.55% screen-to-body | 5.4-inch, 85.83% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 90Hz, HDR | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 477 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Tensor (5 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Cortex X1 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Mali-G78 MP20 | Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14, 13, 12) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2018 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4334 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2214 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1389 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4614 mAh, Li - Ion | 2227 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 21.0W Wireless: 21.0W |
Wired: 15.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 45min
Video
10h 36min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 4min
Browsing
10h 56min
Video
5h 10min
Gaming
5h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 18 mm Pixel size: 1.25 μm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.6" |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n258, n260, n261, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $699 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $779 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
Discover more
|
|