Google Pixel 4 vs Samsung Galaxy A52 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 4 | Samsung Galaxy A52 |
|
Released
·
Oct 24, 2019
|
Released
·
Mar 17, 2021
|
|
5.7-inch · 2280x1080px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
2800 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 15, 2019 | Mar 17, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/64GB - $799 6GB/128GB - $899 |
€429 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.79 x 2.71 x 0.32 inches 147.1 x 68.8 x 8.2 mm |
6.30 x 2.96 x 0.33 inches 159.9 x 75.1 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 5.71 oz / 162.0 g | 6.67 oz / 189.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Just black, Clearly white, Oh so orange | Awesome Black, Awesome White, Awesome Violet, Awesome Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 77.32% screen-to-body | 6.5-inch, 84.79% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 90Hz, HDR | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19:9 ratio, 443 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 405 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.4 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Snapdragon 720G SM7125 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2x2.3GHz Kryo 465 6x1.8GHz Kryo 465 |
| GPU | |
| Adreno 640 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/64GB 6GB/128GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12, 11, 10) | Android (14, 13, 12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2800 mAh | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 2.0 |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 53min
Browsing
12h 36min
Video
8h 30min
Gaming
9h 42min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 28 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
64 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 16 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F2.4 Focal Length: 45 mm Pixel size: 1 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) OIS, Time-lapse video, EIS |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera, Time-of-Flight (ToF)) Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M3/T3 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 Europe version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 03, 2019 FCC ID value: A4RG020I | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.20 W/kg Body: 1.34 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.01 W/kg |
|
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 |
with 8GB RAM and 256GB storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
for Europe
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
|---|---|
Discover more
|
|