Asus Zenfone 11 Compact vs Asus Zenfone 12 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus Zenfone 11 Compact | Asus Zenfone 12 Ultra |
|
Not announced
·
No information
|
Released
·
Feb 28, 2025
|
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
16GB · 256GB
|
|
4600 mAh
|
5500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 06, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/256GB - €1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.77 x 2.68 x 0.37 inches 146.5 x 68.1 x 9.4 mm |
6.45 x 3.03 x 0.35 inches 163.8 x 77 x 8.9 mm |
| Weight | |
| 6.00 oz / 170.0 g | 7.76 oz / 220.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Ebony Black, Sakura White, Sage Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.9-inch, 84.24% screen-to-body | 6.8-inch, 88.31% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR | AMOLED, 144Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 446 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2199 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 5.9 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 12GB/256GB | 16GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2964 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9302 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5201 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4672 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4600 mAh | 5500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wired charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 80.0W Wireless: 33.0W |
Wired: 65.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 10min
Browsing
16h 3min
Video
9h 47min
Gaming
12h 13min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP | 50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto) | 32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 65 mm Sensor size: 1/3.2" Pixel size: 0.7 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP | 32 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
141
Overall
144
Photo
138
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|