Asus ROG Phone II vs Apple iPhone 12 mini Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone II | Apple iPhone 12 mini |
|
Released
·
Sep 04, 2019
|
Released
·
Nov 13, 2020
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
5.4-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 512GB
|
4GB · 64GB
|
|
6000 mAh
|
2227 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 22, 2019 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $729 4GB/128GB - $779 4GB/256GB - $879 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.73 x 3.06 x 0.37 inches 170.99 x 77.6 x 9.48 mm |
5.18 x 2.53 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 131.5 x 64.2 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 8.47 oz / 240.0 g | 4.76 oz / 135.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black Glare | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 80.24% screen-to-body | 5.4-inch, 85.83% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 600 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 477 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 6 (Poor) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 Plus SM8150-AC (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2960 MHz Kryo 485 |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| Adreno 640 | Apple GPU 4-core |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR4)/512GB (UFS 3.0) 12GB/1000GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10, 9.0 Pie) | iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2018 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4334 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2214 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1389 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 2227 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+, USB Power Delivery | USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 4min
Browsing
10h 56min
Video
5h 10min
Gaming
5h 10min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.6" |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 24 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0, Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ad |
Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| DTS:X Virtual Surround, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 29, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 13, 2019 FCC ID value: MSQI001D | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.04 W/kg Body: 0.83 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.19 W/kg |
|
Alternative variants
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Colors | Matte Black |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $779 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
Discover more
|
|