Asus ROG Phone 7 Ultimate vs Apple iPhone 16 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 7 Ultimate | Apple iPhone 16 Pro |
|
Released
·
May 17, 2023
|
Released
·
Sep 20, 2024
|
|
6.8-inch · 2448x1080px
|
6.3-inch · 2622x1206px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 512GB
|
8GB · 128GB
|
|
6000 mAh
|
3582 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 13, 2023 | Sep 09, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $999 | 8GB/128GB - $999 | €1199 8GB/256GB - $1099 8GB/512GB - $1299 8GB/1TB - $1499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.81 x 3.03 x 0.41 inches 173 x 77 x 10.3 mm |
5.89 x 2.81 x 0.32 inches (~0.48 inches with camera bump) 149.6 x 71.5 x 8.25 (~12.25 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 8.43 oz / 239.0 g | 7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) | Back: Glass Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Yes; IP54 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 3D Face unlock |
| Features | |
| Touch sensitive control keys, Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Storm White | Black Titanium, White Titanium, Natural Titanium, Desert Titanium |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 82.27% screen-to-body | 6.3-inch, 91.04% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 165Hz, HDR | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2448x1080px, 20.4:9 ratio, 395 PPI | 2622x1206px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Ceramic Shield |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2152 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 4.6 (Poor) | 0.97 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) | Apple A18 Pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
Hexa-core 2x4.05GHz 4x2.42GHz |
| GPU | |
| Adreno 740 | Apple 6-core GPU |
| Memory | |
| 16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) | 8GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (13) | iOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2003 | 3330 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5466 | 8044 |
| 3D Mark High | |
| 3722 | 4479 |
| 3D Mark Low | |
| 3673 | 2383 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh, Li - Ion | 3582 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge Reverse wired charging | Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wired charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 27.0W Wireless: 25.0W |
Battery Life Estimate
7h 20min
Browsing
16h 33min
Video
11h 38min
Gaming
8h 12min
Battery Life Estimate
6h 35min
Browsing
16h 35min
Video
8h 29min
Gaming
9h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX903 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) | 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX972 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Macro) | 12 MP (Telephoto, Periscope, Sensor-shift OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX913 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 32 MP | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
129
Overall
137
Photo
122
Video
154
Overall
158
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
|
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 International version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2024 FCC ID value: BCG-E8666A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.55 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|