Asus ROG Phone 5 vs Asus ROG Phone 5s Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 5 | Asus ROG Phone 5s |
|
Released
·
Apr 26, 2021
|
Released
·
Aug 26, 2021
|
|
6.8-inch · 2448x1080px
|
6.8-inch · 2448x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
6000 mAh
|
6000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 10, 2021 | Aug 16, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| €799 16GB/512GB - $1199 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.80 x 3.04 x 0.41 inches 172.8 x 77.2 x 10.29 mm |
6.80 x 3.04 x 0.39 inches 172.8 x 77.3 x 9.9 mm |
| Weight | |
| 8.40 oz / 238.0 g | 8.40 oz / 238.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Touch sensitive control keys | Touch sensitive control keys |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other | Right: Volume control, Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Phantom Black, Storm White | Phantom Black, Storm White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 82.12% screen-to-body | 6.8-inch, 82.12% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 1200 nits | AMOLED, 144Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2448x1080px, 20.4:9 ratio, 395 PPI | 2448x1080px, 20.4:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.9 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 (5 nm) | Snapdragon 888+ SM8350 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core 2990 MHz Kryo 660 |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 660 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/128GB 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 18GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12, 11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 6000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 | Qualcomm Quick Charge 5 Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 65.0W | Wired: 65.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
13h 2min
Gaming
10h 49min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 | 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 24 MP | 24 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 | n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 5, 8, 9 | 1, 2, 3, 5, 8, 9 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
with 12GB RAM and 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
with 16GB RAM and 256GB storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Colors | Glossy Black |
| Prices (MSRP) | €1199 |
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 18GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 18GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|