Asus ROG Phone 3 vs Xiaomi Mi 10T Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 3 | Xiaomi Mi 10T Pro |
|
Released
·
Jul 23, 2020
|
Released
·
Oct 01, 2020
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
6000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 22, 2020 | Sep 30, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - €600 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.73 x 3.07 x 0.39 inches 171 x 78 x 9.85 mm |
6.50 x 3.01 x 0.37 inches 165.1 x 76.4 x 9.33 mm |
| Weight | |
| 8.47 oz / 240.0 g | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black glare | Cosmic black, Lunar silver, Aurora blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 79.98% screen-to-body | 6.7-inch, 85.09% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 1000 nits | IPS LCD, 144Hz, HDR, 650 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass 5 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 12 (Poor) | 1 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250 (7 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3090 MHz Kryo 585 | Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 650 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0, Qualcomm Quick Charge 4, USB Power Delivery | Fast charging Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 41min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm | 108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
5 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.12 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Picture-taking during video recording, EIS |
8K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 24 MP | 20 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n79 | n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n41, n71, n78, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 22, 2020 FCC ID value: MSQI003D | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 0.62 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.17 W/kg Phablet: 3.53 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €650 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 16GB RAM
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|