Asus ROG Phone 3 vs Samsung Galaxy S23 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ROG Phone 3 | Samsung Galaxy S23 |
|
Released
·
Jul 23, 2020
|
Released
·
Feb 17, 2023
|
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
6.1-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
6000 mAh
|
3900 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 22, 2020 | Feb 01, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $800 8GB/256GB - $860 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.73 x 3.07 x 0.39 inches 171 x 78 x 9.85 mm |
5.76 x 2.79 x 0.30 inches (~0.36 inches with camera bump) 146.3 x 70.9 x 7.6mm (~9.02 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 8.47 oz / 240.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black glare | Phantom Black, Cream, Green, Lavender |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.6-inch, 79.98% screen-to-body | 6.1-inch, 88.57% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 144Hz, HDR, 1000 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 391 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 422 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1531 (Good) |
| Bright Min | |
| 12 (Poor) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865+ SM8250 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3090 MHz Kryo 585 |
Octa-core 1x3.36GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Yes | Adreno 740 |
| Memory | |
| 12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 4.0) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (11, 10) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2023 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5180 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3807 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2079 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh | 3900 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0, Qualcomm Quick Charge 4, USB Power Delivery | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 25.0W Wireless: 10.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
10h 41min
Gaming
7h 48min
Battery Life Estimate
6h 3min
Browsing
15h 21min
Video
8h 6min
Gaming
8h 1min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 11 mm |
12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.0 |
10 MP (Telephoto, OIS) Sensor name: Samsung S5K3K1 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 64 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Picture-taking during video recording, EIS |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) OIS, HDR |
| Front | |
| 24 MP | 12 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
139
Photo
134
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n79 | n1, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave, 5G Ready International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 22, 2020 FCC ID value: MSQI003D | Date approved: Jan 17, 2023 FCC ID value: A3LSMS911U |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 0.62 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.17 W/kg Phablet: 3.53 W/kg |
Head: 0.95 W/kg Body: 0.88 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.24 W/kg |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $860 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
with 16GB RAM
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|