Apple iPhone SE (2022) vs Apple iPad (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone SE (2022) | Apple iPad (2022) |
|
Released
·
Mar 18, 2022
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
|
4.7-inch · 1334x750px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
2018 mAh
|
7606 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 08, 2022 | Oct 18, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| $429 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.45 x 2.65 x 0.29 inches 138.4 x 67.3 x 7.3 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 248.6 x 179.5 x 7 mm |
| Weight | |
| 5.08 oz / 144.0 g | 16.83 oz / 477.0 g 5G version - 481 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Blue, Pink, Yellow | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 4.7-inch, 65.34% screen-to-body | 10.9-inch, 82.35% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 625 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 1334x750px, 16:9 ratio, 326 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Oleophobic coating | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 3.1 (Poor) | 2.68 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Apple A14 Bionic |
| Processor | |
| Hexa-core 3220 MHz Avalanche and Blizzard |
Hexa-core |
| GPU | |
| Apple 4-core | Apple 4-core |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/128GB 4GB/256GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (15.x) | iPadOS (16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2234 | 2053 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5168 | 4591 |
| 3D Mark High | |
| 2382 | 2266 |
| 3D Mark Low | |
| 1737 | 1952 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2018 mAh, Li - Ion | 7606 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
3h 57min
Browsing
11h 53min
Video
4h 28min
Gaming
4h 28min
Battery Life Estimate
4h 36min
Browsing
10h 30min
Video
6h 37min
Gaming
6h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 7 MP | 12 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n8, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 16.97 oz / 481.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|