Apple iPhone 12 Pro Max vs Apple iPhone 14 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 Pro Max | Apple iPhone 14 Pro Max |
|
Released
·
Nov 13, 2020
|
Released
·
Sep 16, 2022
|
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
3687 mAh
|
4323 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Sep 07, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $1100 | 6GB/128GB - $1099 | €1479 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.33 x 3.07 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 160.84 x 78.09 x 7.39 mm (~10.14 mm with camera bump) |
6.33 x 3.05 x 0.31 inches (~0.474 inches with camera bump) 160.7 x 77.6 x 7.85 mm (~12.03 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 8.03 oz / 228.0 g | 8.47 oz / 240.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Materials & Colors | |
| Pacific blue, Gold, Silver, Graphite | |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Space Black, Silver, Gold, Deep Purple | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.45% screen-to-body | 6.7-inch, 88.45% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 458 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Ceramic Shield |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2072 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Apple 16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Hexa-core 2x3.46GHz Everest 4x2.02GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Yes | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB | 6GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (16.x, 15.x, 14.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2071 | 2423 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4844 | 6306 |
| 3D Mark High | |
| 2481 | 3382 |
| 3D Mark Low | |
| 1792 | 2327 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3687 mAh, Li - Ion | 4323 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 59min
Browsing
14h 6min
Video
8h 37min
Gaming
8h 1min
Battery Life Estimate
7h 39min
Browsing
19h 5min
Video
11h 0min
Gaming
8h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.7 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.2 Focal Length: 65 mm |
12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
146
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 08, 2022 FCC ID value: BCG-E8154A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.94 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1200 |
With 256Gb internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1400 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|