Apple iPhone 12 Pro vs Samsung Galaxy S20 Ultra 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 Pro | Samsung Galaxy S20 Ultra 5G |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Mar 06, 2020
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
6.9-inch · 3200x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
2815 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Feb 11, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $1000 | €1150 | 12GB/128GB - $1400 16GB/512GB - $1600 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.82 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 146.7 x 71.6 x 7.4 mm (~10.14 mm with camera bump) |
6.57 x 2.99 x 0.35 inches 166.9 x 76 x 8.8 mm |
| Weight | |
| 6.66 oz / 189.0 g | 7.83 oz / 222.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Pacific blue, Gold, Silver, Graphite | Cosmic black, Cosmic grey |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 86.93% screen-to-body | 6.9-inch, 90.70% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1400 nits |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 509 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass 6 |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) International version - Exynos 990 S5E9830 |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Octa-core Kryo 585 International version - Octa-core, 2x3.02GHz Exynos M5, 2x2.6GHz Cortex-A76, 4x2.11GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Adreno 650 International version - Mali-G77 MP11 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) | Android (13, 12, 11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2053 | 610 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4442 | 2573 |
| 3D Mark High | |
| 2257 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 1767 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 15.0W | Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 2min
Browsing
12h 35min
Video
6h 48min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
5h 57min
Browsing
10h 2min
Video
10h 29min
Gaming
9h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
48 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 102 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
| Fourth camera | |
| 0.3 MP VGA (ToF 3D depth sensing) | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 40 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s) | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2020 FCC ID value: A3LSMG988B | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.26 W/kg Body: 0.41 W/kg Simultaneous Transmission: 1.57 W/kg Wireless Router: 1.04 W/kg Phablet: 2.12 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1100 |
Global variant
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2700 MHz Mongoose M5, Arm Cortex-A76 and Arm Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| 5G Bands | n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Sub-6 |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1300 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1600 |
for Sprint
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
for Verizon
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 8, 2, 1 |
for T-Mobile
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66, 71 |
|---|---|
| 3G Bands | 5, 4, 2, 1 |
Discover more
|
|