Apple iPhone 12 Pro vs Samsung Galaxy Note 20 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 Pro | Samsung Galaxy Note 20 Ultra |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Aug 21, 2020
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
6.9-inch · 3088x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
2815 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Aug 05, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $1000 | €1150 | 12GB/128GB - $1300 12GB/256GB - €1266 12GB/512GB - $1450 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.82 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 146.7 x 71.6 x 7.4 mm (~10.14 mm with camera bump) |
6.49 x 3.04 x 0.32 inches 164.8 x 77.2 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.66 oz / 189.0 g | 7.34 oz / 208.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Pacific blue, Gold, Silver, Graphite | Mystic black, Mystic bronze, Mystic white |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 86.93% screen-to-body | 6.9-inch, 91.63% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 496 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass Victus |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Snapdragon 865+ SM8250-AB (7 nm) Europe version - Exynos 990 |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Octa-core 1x3.1GHz Kryo 585 3x2.42GHz Kryo 585 4x1.80GHz Kryo 585 Europe version - Octa-core, 2x2.73GHz Exynos M5, 2x2.5GHz Cortex-A76, 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Adreno 650 Europe version - Mali G77 MP11 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| iOS (18.x, 17.x, 16.x, 15.x, 14.x) | Android (13, 12, 11, 10) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2053 | 1208 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4442 | 3047 |
| 3D Mark High | |
| 2257 | 1510 |
| 3D Mark Low | |
| 1767 | 1097 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging Qi and Powermat wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
5h 2min
Browsing
12h 35min
Video
6h 48min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
4h 37min
Browsing
9h 33min
Video
7h 0min
Gaming
7h 17min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
108 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm | 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.0 Focal Length: 120 mm Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Hyperlapse, Object tracking, EIS |
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
10 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T3 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | 32-Bit DAC, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s) | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jul 06, 2020 FCC ID value: A3LSMN986U | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.78 W/kg Body: 1.04 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.18 W/kg Phablet: 3.92 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1100 |
for Europe
| System chip | Samsung Exynos 990 (7 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2x2.73GHz Exynos M5 2x2.5GHz Cortex-A76 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali G77 MP11 |
| Memory | 256GB |
| Prices (MSRP) | €1266 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1300 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1450 |
for Verizon
| 5G Bands | n260, n261, mmWave |
|---|---|
| LTE Bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 46 |
Discover more
|
|