Apple iPhone 12 vs Apple iPhone 11 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 | Apple iPhone 11 Pro Max |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
6.5-inch · 2688x1242px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
2815 mAh
|
3969 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $829 | 4GB/64GB - $1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
6.22 x 3.06 x 0.32 inches 158 x 77.8 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 5.78 oz / 164.0 g | 7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Lock/Unlock key; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Red, Green, Blue, Purple | Gold, Silver, Space gray, Midnight green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 87.24% screen-to-body | 6.5-inch, 84.52% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | OLED, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2688x1242px, 19.5:9 ratio, 456 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Yes | Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (16.x, 15.x, 14.x) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2009 | 1742 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4369 | 4107 |
| 3D Mark High | |
| 2347 | 2103 |
| 3D Mark Low | |
| 1801 | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | 3969 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
USB Power Delivery Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
5h 49min
Browsing
12h 54min
Video
8h 58min
Gaming
7h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm | 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
|
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3306A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.53 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1449 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1249 |
Discover more
|
|