Apple iPhone 11 Pro Max vs Apple iPhone 14 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 11 Pro Max | Apple iPhone 14 Pro Max |
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
Released
·
Sep 16, 2022
|
|
6.5-inch · 2688x1242px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 128GB
|
|
3969 mAh
|
4323 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | Sep 07, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $1099 | 6GB/128GB - $1099 | €1479 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 3.06 x 0.32 inches 158 x 77.8 x 8.1 mm |
6.33 x 3.05 x 0.31 inches (~0.474 inches with camera bump) 160.7 x 77.6 x 7.85 mm (~12.03 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.97 oz / 226.0 g | 8.47 oz / 240.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Stainless steel | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key; Right: Lock/Unlock key | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gold, Silver, Space gray, Midnight green | Space Black, Silver, Gold, Deep Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.5-inch, 84.52% screen-to-body | 6.7-inch, 88.45% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, HDR, 800 nits | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2688x1242px, 19.5:9 ratio, 456 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2072 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) | Apple 16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
Hexa-core 2x3.46GHz Everest 4x2.02GHz Sawtooth |
| GPU | |
| Apple-designed 4 core | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
6GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (15.x, 14.x, 13.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1742 | 2423 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4107 | 6306 |
| 3D Mark High | |
| 2103 | 3382 |
| 3D Mark Low | |
| 1617 | 2327 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3969 mAh, Li - Ion | 4323 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 49min
Browsing
12h 54min
Video
8h 58min
Gaming
7h 30min
Battery Life Estimate
7h 39min
Browsing
19h 5min
Video
11h 0min
Gaming
8h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 2.44 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1.0 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm | 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
| Flash | |
| Quad LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
146
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | Yes |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3306A | Date approved: Sep 08, 2022 FCC ID value: BCG-E8154A |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.53 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg |
Head: 0.94 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
Alternative variants
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1449 |
With 256Gb internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1249 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|