Apple iPhone 11 vs Samsung Galaxy S22 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 11 | Samsung Galaxy S22 Ultra |
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
|
6.1-inch · 1792x828px
|
6.8-inch · 3088x1440px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
3110 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | Feb 09, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $699 | 8GB/128GB - $1200 | €1249 12GB/256GB - $1299 | €1349 12GB/512GB - $1399 | €1449 12GB/1024GB - $1599 | €1649 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.94 x 2.98 x 0.33 inches 150.9 x 75.7 x 8.3 mm |
6.43 x 3.07 x 0.35 inches (~0.41 inches with camera bump) 163.3 x 77.9 x 8.9 mm (~10.50 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.84 oz / 194.0 g | 8.08 oz / 229.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 2D Face unlock, Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Purple, Yellow, Green, Red, White | Phantom Black, White, Burgundy, Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 80.04% screen-to-body | 6.8-inch, 89.72% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 625 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1750 nits |
| Resolution | |
| 1792x828px, 19.5:9 ratio, 324 PPI | 3088x1440px, 19.3:9 ratio, 501 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus+ | |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1519 (Good) |
| Bright Min | |
| 2.08 (Average) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) International version - Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 International version - Octa-core, 1x2.8GHz Cortex-X2, 3x2.50GHz Cortex-A710, 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Apple-designed 4 core | Adreno 730 International version - Xclipse 920 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (15.x, 14.x, 13.x) | Android (14, 13, 12) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1727 | 1656 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3717 | 3551 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2203 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1624 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3110 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
5h 3min
Browsing
11h 26min
Video
7h 13min
Gaming
7h 37min
Battery Life Estimate
5h 24min
Browsing
13h 17min
Video
7h 27min
Gaming
7h 15min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
108 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.33" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 69 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 10 MP (Telephoto) Optical zoom: 10.0x Aperture size: F4.9 Focal Length: 230 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) EIS, 10-bit HDR |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 40 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Multiple antennas, MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3309A | Date approved: Mar 30, 2022 FCC ID value: A3LSMS908U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.80 W/kg Body: 1.00 W/kg Simultaneous Transmission: 1.52 W/kg Wireless Router: 1.00 W/kg |
Head: 1.18 W/kg Body: 0.98 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg Wireless Router: 1.22 W/kg |
Alternative variants
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $849 |
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 | €1349 |
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $749 |
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 | €1449 |
With 12GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 12GB/1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 | €1649 |
International
| System chip | Samsung Exynos 2200 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.7GHz Cortex-A510 |
| GPU | Xclipse 920 |
| Weight | 8.04 oz / 228.0 g |
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
Discover more
|
|