Apple iPad mini (6th Gen) vs Motorola Moto G Stylus (2021) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad mini (6th Gen) | Motorola Moto G Stylus (2021) |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
Jan 14, 2021
|
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
6.8-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Quad camera
|
|
4GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
5078 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Jan 08, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
6.69 x 3.07 x 0.35 inches 169.8 x 77.9 x 9 mm |
| Weight | |
| 10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
7.51 oz / 213.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Plastic |
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Space Gray, Pink, Purple, Starlight | Aurora white, Aurora black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.3-inch, 77.41% screen-to-body | 6.8-inch, 84.25% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2266x1488px, 327 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 387 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A15 Bionic (5 nm) | Snapdragon 678 SM6150-AC (11 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core | Octa-core 2200 MHz Kryo 460 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 612 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB |
4GB (LPDDR4)/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5078 mAh, Li - Polymer | 4000 mAh |
| Charging | |
| Motorola TurboPowe | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 |
48 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro, Autofocus) Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.75 μm |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
16 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 20, 25, 26, 29, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Cat 15/5 (800/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Oct 05, 2020 FCC ID value: IHDT56ZG1 | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.51 W/kg Body: 1.44 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 1.44 W/kg Phablet: 3.58 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|