Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) vs Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) | Huawei MatePad Pro 12.2 (2024) |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Sep 13, 2024
|
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
12.2-inch · 2800x1840px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
10290 mAh
|
10100 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Prices (MSRP) | |
|---|---|
| 8GB/256GB - $1299 | 12GB/256GB - €570 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
10.68 x 7.19 x 0.22 inches 271.3 x 182.5 x 5.5 mm |
| Weight | |
| 17.92 oz / 508.0 g | |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | Gold, White, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 86.26% screen-to-body | 12.2-inch, 88.96% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 144Hz, 2000 nits |
| Resolution | |
| 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2800x1840px, 275 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1564 (Good) | Untested |
| Bright Min | |
| 0.9 (Excellent) | 5.8 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Kirin 9000S (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x2.62GHz Taishan Big 3x2.15GHz Taishan Mid 4x1.53GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Maleoon 910 MP4 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB 512GB/256GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | HarmonyOS |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3720 | 1304 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 13280 | 4278 |
| 3D Mark High | |
| 7311 | 1058 |
| 3D Mark Low | |
| 7009 | 1050 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10290 mAh, Li - Polymer | 10100 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 100.0W |
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
10h 54min
Video
8h 22min
Gaming
8h 34min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) | 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|