Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) vs Apple iPhone 17 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 13-inch (M4, 2024) | Apple iPhone 17 |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Sep 19, 2025
|
|
13.0-inch · 2752x2064px
|
6.3-inch · 2622x1206px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
10290 mAh
|
3692 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 09, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $1299 | 8GB/256GB - $799 | €949 8GB/512GB - $999 | €1199 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.09 x 8.48 x 0.24 inches 281.6 x 215.5 x 5.1 mm |
5.89 x 2.81 x 0.31 inches (~0.37 inches with camera bump) 149.6 x 71.5 x 7.95 mm (~9.3 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.24 oz / 177.0 g | |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Glass (Ceramic Shield) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | Black, White, Sage, Lavender, Mist Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 86.26% screen-to-body | 6.3-inch, 91.04% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2752x2064px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2622x1206px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | |
| Gorilla Glass Ceramic 2 | |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1564 (Good) | 2672 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 0.9 (Excellent) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Apple A19 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Hexa-core |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Apple 5-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB 512GB/256GB |
8GB (LPDDR5)/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | iOS (26.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 3720 | 3527 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 13280 | 8798 |
| 3D Mark High | |
| 7311 | 5172 |
| 3D Mark Low | |
| 7009 | 3295 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10290 mAh, Li - Polymer | 3692 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi2 wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 40.0W Wireless: 25.0W |
Battery Life Estimate
5h 25min
Browsing
10h 54min
Video
8h 22min
Gaming
8h 34min
Battery Life Estimate
6h 13min
Browsing
16h 47min
Video
7h 19min
Gaming
9h 12min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) | 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | 48 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 0.7 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
18 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
150
Overall
156
Photo
145
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79, n258, n260, n261, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 09, 2025 FCC ID value: BCG-E8947A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.19 W/kg Body: 1.19 W/kg Simultaneous Transmission: 1.54 W/kg |
|
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|