Apple iPad Pro 12.9-inch (2021) vs Apple iPad mini (6th Gen) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2021) | Apple iPad mini (6th Gen) |
|
Released
·
May 21, 2021
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
10758 mAh
|
5078 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2021 | Sep 14, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.25 inches 280.6 x 214.9 x 6.4 mm |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 24.06 oz / 682.0 g 5G version - 685 |
10.34 oz / 297.0 g Wi-Fi only - 293 |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Materials & Colors | |
| Silver, Space Gray | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Space Gray, Pink, Purple, Starlight | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.43% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR, 1600 nits | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M1 (5 nm) | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3100 MHz |
Hexa-core |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Yes |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | iPadOS (15.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10758 mAh, Li - Polymer | 5078 mAh, Li - Polymer |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 51min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 1min
Gaming
6h 59min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing (Depth information) | |
| Flash | |
| Quad LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share,MirrorLink | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 3, 4, 5, 6 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 16 GB RAM and 1TB storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16 RAM and 2TB storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 24.16 oz / 685.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSPA |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
Discover more
|
|