Apple iPad Pro 12.9-inch (2021) vs Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2021) | Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) |
|
Released
·
May 21, 2021
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
10758 mAh
|
9720 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2021 | Mar 18, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $999 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1000GB - $1499 LTE version - $1149 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.25 inches 280.6 x 214.9 x 6.4 mm |
11.05 x 8.46 x 0.23 inches 280.6 x 214.9 x 5.9 mm |
| Weight | |
| 24.06 oz / 682.0 g 5G version - 685 |
22.61 oz / 641.0 g LTE version - 643 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Materials & Colors | |
| Silver, Space Gray | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.43% screen-to-body | 12.9-inch, 85.51% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR, 1600 nits | IPS LCD, 600 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M1 (5 nm) | Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3100 MHz |
Octa-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Apple 8-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | iPadOS (13.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10758 mAh, Li - Polymer | 9720 mAh, Li - Polymer |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
8h 51min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 | 10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing (Depth information) | |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) | 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share,MirrorLink | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 |
Alternative variants
With 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 16 GB RAM and 1TB storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
With 16 RAM and 2TB storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
variant with LTE
| Weight | 22.68 oz / 643.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Prices (MSRP) | $1149 |
With 5G
| Weight | 24.16 oz / 685.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSPA |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
Discover more
|
|