Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) vs Apple iPhone 11 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) | Apple iPhone 11 Pro Max |
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
Released
·
Sep 20, 2019
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
6.5-inch · 2688x1242px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
9720 mAh
|
3969 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2020 | Sep 10, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $999 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1000GB - $1499 LTE version - $1149 |
4GB/64GB - $1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.23 inches 280.6 x 214.9 x 5.9 mm |
6.22 x 3.06 x 0.32 inches 158 x 77.8 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 22.61 oz / 641.0 g LTE version - 643 g |
7.97 oz / 226.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Lock/Unlock key; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Gold, Silver, Space gray, Midnight green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 6.5-inch, 84.52% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | OLED, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2688x1242px, 19.5:9 ratio, 456 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) | Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Apple-designed 4 core |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/256GB 4GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iOS (15.x, 14.x, 13.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1742 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4107 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2103 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1617 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 3969 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W Wireless: 7.5W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 49min
Browsing
12h 54min
Video
8h 58min
Gaming
7h 30min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Telephoto, Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.0 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
| Third camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
|
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p OIS, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 19 (1600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 25, 2019 FCC ID value: BCG-E3306A | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.53 W/kg Wireless Router: 0.99 W/kg |
|
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1449 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1249 |
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.68 oz / 643.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|