Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) vs Apple iPad Air 13-inch (M2, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) | Apple iPad Air 13-inch (M2, 2024) |
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
9720 mAh
|
9705 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2020 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $999 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1000GB - $1499 LTE version - $1149 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.23 inches 280.6 x 214.9 x 5.9 mm |
11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 22.61 oz / 641.0 g LTE version - 643 g |
21.80 oz / 618.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.51% screen-to-body | 13.0-inch, 86.76% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | HDR |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2732x2048px, 263 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) | Apple M2 |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | 10-core GPU |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iPadOS (15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2604 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 10063 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5377 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4496 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9720 mAh, Li - Polymer | 9705 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
14h 42min
Video
7h 48min
Gaming
7h 5min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
Yes |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
variant with LTE
| Weight | 22.68 oz / 643.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|