Apple iPad Pro 11-inch (2021) vs Apple iPad mini (2019) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (2021) | Apple iPad mini (2019) |
|
Released
·
May 21, 2021
|
Released
·
Mar 18, 2019
|
|
11.0-inch · 2388x1688px
|
7.9-inch · 2048x1536px
|
|
Triple camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
3GB · 256GB
|
|
7540 mAh
|
5058 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 20, 2021 | Mar 18, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/256GB - $679 3GB/64GB - $529 Wi-Fi only version - $549 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.23 inches 247.6 x 178.5 x 5.9 mm |
8 x 5.3 x 0.24 inches 203.2 x 134.6 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 16.44 oz / 466.0 g 5G version - 470 g |
10.87 oz / 308.2 g Wi-Fi only - 300.5 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Materials & Colors | |
| Silver, Space Gray | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gold, Gray, Silver | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 85.43% screen-to-body | 7.9-inch, 70.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, 600 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2388x1688px, 266 PPI | 2048x1536px, 4:3 ratio, 324 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.9 (Average) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M1 (5 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 3100 MHz |
Octa-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
3GB (LPDDR4)/256GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | iPadOS (13.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7540 mAh, Li - Polymer | 5058 mAh, Li - Polymer |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
7h 32min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 Focal length: 32 mm Pixel size: 1.12 μm |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing (Depth information) | |
| Flash | |
| Quad LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video | 1080p (120 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
7 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0, Yes |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share,MirrorLink | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 16 (1000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $529 |
With 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi only with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
| Prices (MSRP) | $399 |
With 16GB RAM and 1TB storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Wi-Fi only
| Weight | 10.60 oz / 300.5 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $549 |
With 16GB RAM and 2TB storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 16.58 oz / 470.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
Discover more
|
|