Apple iPad Air (2019) vs Samsung Galaxy Note10 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air (2019) | Samsung Galaxy Note10 Lite |
|
Released
·
Mar 18, 2019
|
Released
·
Jan 21, 2020
|
|
10.5-inch · 2224x1668px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
8134 mAh
|
4500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2019 | Jan 03, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/256GB - $779 3GB/64GB - $629 Wi-Fi only version - $649 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.24 inches 248.9 x 172.7 x 6.1 mm |
6.44 x 3.00 x 0.34 inches 163.7 x 76.1 x 8.7 mm |
| Weight | |
| 16.37 oz / 464.0 g Wi-Fi only version - 456 g |
7.02 oz / 199.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gold, Gray, Silver | Aura glow, Aura black, Aura red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 79.41% screen-to-body | 6.7-inch, 86.95% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | Super AMOLED |
| Resolution | |
| 2224x1668px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 393 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) | Samsung Exynos 9810 (10 nm) |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core 2700 MHz Exynos M3 and ARM Cortex-A55 |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Mali-G72 MP18 |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/256GB 3GB/64GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8134 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 38min
Browsing
11h 9min
Video
9h 13min
Gaming
7h 55min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 52 mm Sensor size: 1/3.6" Pixel size: 13 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (120 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) EIS |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) | 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop | NFC, ANT+ |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Dec 16, 2019 FCC ID value: A3LSMN770F | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.23 W/kg Body: 0.65 W/kg Simultaneous Transmission: 1.34 W/kg Wireless Router: 1.37 W/kg Phablet: 2.63 W/kg |
|
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $629 |
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Wi-Fi only with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Weight | 16.08 oz / 456.0 g |
| Prices (MSRP) | $499 |
Wi-Fi only
| Weight | 16.08 oz / 456.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $649 |
Discover more
|
|