Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) vs Apple iPad Air 13-inch (M4, 2026) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air 13-inch (M3, 2025) | Apple iPad Air 13-inch (M4, 2026) |
|
Released
·
Mar 12, 2025
|
Released
·
Mar 18, 2026
|
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
9705 mAh
|
9705 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 04, 2025 | Mar 02, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $950 8GB/256GB - $1080 8GB/512GB - $1329 8GB/1024GB - $1579 |
12GB/128GB - $799 12GB/256GB - $899 12GB/512GB - $1099 12GB/1024GB - $1299 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
11.04 x 8.46 x 0.24 inches 280.4 x 214.9 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 21.76 oz / 617.0 g | 21.76 oz / 617.0 g Wi-Fi only - 616 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Space Gray, Starlight, Purple, Blue | Blue, Purple, Starlight, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.0-inch, 86.76% screen-to-body | 13.0-inch, 86.84% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 600 nits | IPS LCD, 60Hz, 600 nits |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 263 PPI | 2732x2048px, 4:3 ratio, 263 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Scratch-resistant glass | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M3 | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| Apple GPU 9-core | Apple 9-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (18.x) | iOS (26.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 9705 mAh | 9705 mAh, Li - Polymer |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm | 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps) | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) | 12 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 7,dual-band MIMO, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass | GPS, GNSS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSPA, HSUPA |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
Wi-Fi Only
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1080 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1329 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | €1579 |
Discover more
|
|