Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) vs Apple iPad Air 11-inch (M4, 2026) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) | Apple iPad Air 11-inch (M4, 2026) |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Mar 11, 2026
|
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 128GB
|
|
7606 mAh
|
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Mar 02, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/128GB - $599 12GB/256GB - $699 12GB/512GB - $899 12GB/1024GB - $1099 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.72 x 7.03 x 0.24 inches 247 x 178.5 x 6.1 mm |
9.74 x 7.02 x 0.24 inches 247.4 x 178.3 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 16.26 oz / 462.0 g | 16.40 oz / 465.0 g Wi-Fi only - 464 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Blue, Purple, Starlight ,Space Gray | Blue, Purple, Starlight, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 81.48% screen-to-body | 11.0-inch, 82.93% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 261 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Scratch-resistant glass |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M2 | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| 10-core GPU | Apple 9-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | iOS (26.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7606 mAh, Li - Polymer | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP Aperture size: F1.8 | 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP | 12 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 7,dual-band MIMO, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, GNSS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSPA, HSUPA |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|