Apple iPad 10.2-inch (2021) vs Samsung Galaxy Tab S6 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch (2021) | Samsung Galaxy Tab S6 Lite |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
May 05, 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
64GB
|
4GB · 64GB
|
|
8526 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Apr 16, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $350 4GB/128GB - $420 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.84 x 6.85 x 0.30 inches 250 x 174.1 x 7.5 mm |
9.63 x 6.07 x 0.28 inches 244.5 x 154.3 x 7 mm |
| Weight | |
| 17.18 oz / 487.0 g Wi-Fi only - 487 g |
16.47 oz / 465.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Oxford gray, Angora blue, Chiffon pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 10.4-inch, 81.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2000x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 9 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) | Samsung Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| Yes | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 64GB | 4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8526 mAh, Li - Ion | 7040 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 40min
Gaming
8h 22min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 46min
Gaming
7h 52min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 12 MP (HDR) | 5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Video recording | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.18 oz / 487.0 g |
|---|---|
with LTE
| Weight | 16.47 oz / 467.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $420 |
Discover more
|
|