Apple iPad 10.2-inch (2021) vs Apple iPad Air (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch (2021) | Apple iPad Air (2020) |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
64GB
|
4GB · 64GB
|
|
8526 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.84 x 6.85 x 0.30 inches 250 x 174.1 x 7.5 mm |
9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 17.18 oz / 487.0 g Wi-Fi only - 487 g |
16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 10.9-inch, 81.23% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2360x1640px, 264 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
Hexa-core Firestorm and Icestorm |
| GPU | |
| Yes | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 64GB | 4GB/64GB 4GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8526 mAh, Li - Ion | Li - Ion |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 40min
Gaming
8h 22min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.4 |
12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 12 MP (HDR) | 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Video recording | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.18 oz / 487.0 g |
|---|---|
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|