Apple iPad 10.2-inch (2021) vs Apple iPad Air (2019) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch (2021) | Apple iPad Air (2019) |
|
Released
·
Sep 24, 2021
|
Released
·
Mar 18, 2019
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
10.5-inch · 2224x1668px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
64GB
|
3GB · 256GB
|
|
8526 mAh
|
8134 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 14, 2021 | Mar 18, 2019 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/256GB - $779 3GB/64GB - $629 Wi-Fi only version - $649 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.84 x 6.85 x 0.30 inches 250 x 174.1 x 7.5 mm |
9.8 x 6.8 x 0.24 inches 248.9 x 172.7 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 17.18 oz / 487.0 g Wi-Fi only - 487 g |
16.37 oz / 464.0 g Wi-Fi only version - 456 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Gold, Gray, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 10.5-inch, 79.41% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2224x1668px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A13 Bionic APL1W85 (7 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core 2650 MHz Lightning and Thunde |
Octa-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Yes | Apple 4-core GPU |
| Memory | |
| 64GB | 3GB (LPDDR4)/256GB 3GB/64GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (15.x) | iPadOS (13.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8526 mAh, Li - Ion | 8134 mAh, Li - Ion |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 40min
Gaming
8h 22min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F2.4 | 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS | 1080p (120 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 12 MP (HDR) | 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Video recording | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 17.18 oz / 487.0 g |
|---|---|
with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $629 |
Wi-Fi only with 64 GB storage
| Memory | 64GB |
|---|---|
| Weight | 16.08 oz / 456.0 g |
| Prices (MSRP) | $499 |
Wi-Fi only
| Weight | 16.08 oz / 456.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $649 |
Discover more
|
|