Apple iPad 10.2-inch vs Samsung Galaxy Tab S6 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch | Samsung Galaxy Tab S6 Lite |
|
Released
·
Sep 25, 2019
|
Released
·
May 05, 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
10.4-inch · 2000x1200px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
8827 mAh
|
7040 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | Apr 16, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $559 3GB/32GB - $459 Wi-Fi only version - $429 |
4GB/64GB - $350 4GB/128GB - $420 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.29 inches 248.9 x 172.7 x 7.4 mm |
9.63 x 6.07 x 0.28 inches 244.5 x 154.3 x 7 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g Wi-Fi only version - 483 g |
16.47 oz / 465.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Oxford gray, Angora blue, Chiffon pink |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 10.4-inch, 81.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2000x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | 9 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Samsung Exynos 9611 (10 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Octa-core 2300 MHz 4x2.3GHz Cortex-A73 4x1.7GHz Cortex-A53 |
| GPU | |
| PowerVR 7XT GT7600 Plus | Mali-G72 MP3 |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB |
4GB (LPDDR4)/64GB 4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | Android (11, 10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 7040 mAh |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
9h 46min
Gaming
7h 52min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
5 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, Glonass, BeiDou |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi only
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
with LTE
| Weight | 16.47 oz / 467.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Cat 13/5 (400/75 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM |
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $459 |
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $420 |
with 32 GB storage, Wi-Fi only
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
| Prices (MSRP) | $329 |
Discover more
|
|