Apple iPad 10.2-inch vs Apple iPhone 12 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch | Apple iPhone 12 Pro Max |
|
Released
·
Sep 25, 2019
|
Released
·
Nov 13, 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
6.7-inch · 2778x1284px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
3GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
8827 mAh
|
3687 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | Oct 13, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $559 3GB/32GB - $459 Wi-Fi only version - $429 |
6GB/128GB - $1100 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.29 inches 248.9 x 172.7 x 7.4 mm |
6.33 x 3.07 x 0.29 inches (~0.40 inches with camera bump) 160.84 x 78.09 x 7.39 mm (~10.14 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g Wi-Fi only version - 483 g |
8.03 oz / 228.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Materials & Colors | |
| Pacific blue, Gold, Silver, Graphite | |
| Resistance | |
| Water, Splash, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 6.7-inch, 87.45% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2778x1284px, 19.5:9 ratio, 458 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Hexa-core 3100 MHz |
| GPU | |
| PowerVR 7XT GT7600 Plus | Yes |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iOS (16.x, 15.x, 14.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2071 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 4844 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 2481 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1792 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 3687 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 59min
Browsing
14h 6min
Video
8h 37min
Gaming
8h 1min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
12 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm Pixel size: 1.7 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.2 Focal Length: 65 mm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
12 MP (Time-of-Flight (ToF), EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | NFC, UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
Wi-Fi only
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1200 |
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $459 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1400 |
with 32 GB storage, Wi-Fi only
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
| Prices (MSRP) | $329 |
Discover more
|
|