Apple iPad 10.2-inch vs Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch | Apple iPad Pro 12.9-inch (2020) |
|
Released
·
Sep 25, 2019
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
8827 mAh
|
9720 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | Mar 18, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $559 3GB/32GB - $459 Wi-Fi only version - $429 |
6GB/128GB - $999 6GB/256GB - $1099 6GB/512GB - $1299 6GB/1000GB - $1499 LTE version - $1149 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.29 inches 248.9 x 172.7 x 7.4 mm |
11.05 x 8.46 x 0.23 inches 280.6 x 214.9 x 5.9 mm |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g Wi-Fi only version - 483 g |
22.61 oz / 641.0 g LTE version - 643 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Silver, Space gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 12.9-inch, 85.51% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | IPS LCD, 600 nits |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Octa-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| PowerVR 7XT GT7600 Plus | Apple 8-core GPU |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB |
6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iPadOS (13.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 9720 mAh, Li - Polymer |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | Wi-Fi positioning |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | UMA (Wi-Fi Calling), Tethering, Computer sync, OTA sync, AirDrop |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi only
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $459 |
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
with 32 GB storage, Wi-Fi only
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
| Prices (MSRP) | $329 |
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1499 |
variant with LTE
| Weight | 22.68 oz / 643.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|