Apple iPad 10.2-inch vs Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad 10.2-inch | Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Sep 25, 2019
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
8827 mAh
|
8160 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 10, 2019 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 3GB/128GB - $559 3GB/32GB - $459 Wi-Fi only version - $429 |
8GB/256GB - $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.8 x 6.8 x 0.29 inches 248.9 x 172.7 x 7.4 mm |
9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
| Weight | |
| 17.39 oz / 493.0 g Wi-Fi only version - 483 g |
15.73 oz / 446.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space gray, Gold | Silver, Space Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.2-inch, 74.94% screen-to-body | 11.0-inch, 82.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2420x1688px, 268 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.3 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Octa-core |
| GPU | |
| PowerVR 7XT GT7600 Plus | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 3GB/128GB 3GB/32GB |
8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iPadOS (16.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8827 mAh, Li - Ion | 8160 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
Wi-Fi only
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $429 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $459 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
with 32 GB storage, Wi-Fi only
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Weight | 17.04 oz / 483.0 g |
| Prices (MSRP) | $329 |
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|