Apple Watch Ultra vs Apple Watch Series 7 (45mm) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Ultra | Apple Watch Series 7 (45mm) |
|
Released
·
Sep 23, 2022
|
Released
·
Oct 15, 2021
|
|
1.9-inch · 502x410px
|
448x368px
|
|
32GB
|
1GB · 32GB
|
|
542 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 07, 2022 | Sep 14, 2021 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.93 x 1.73 x 0.57 inches 49 x 44 x 14.4 mm |
|
| Weight | |
| 2.16 oz / 61.3 g | 1.34 oz / 38.0 g With Titanium case - 45.1 g With Stainless Steel case - 51.5 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Titanium |
Back: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X; MIL-STD-810 certified | Water, Dust; IP6X |
| Colors | |
| Midnight, Starlight, Green, Blue, Red | Midnight, Starlight, Green, Blue, Red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.9-inch, 54.09% screen-to-body | |
| Type | |
| OLED, 2000 nits | OLED |
| Resolution | |
| 502x410px, 338 PPI | 448x368px |
| Protection | |
| Sapphire | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S8 | Apple S7 |
| Processor | |
| Dual-core | Dual-core |
| GPU | |
| PowerVR | PowerVR |
| Memory | |
| 32GB | 1GB/32GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (9.x) | watchOS (9.x, 8.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 542 mAh, Li - Ion | Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Qi wireless charging |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes 802.11 b, g, n |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, Blood Oxygen |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS |
| Other | |
| NFC, Ultra Wideband (UWB) | |
Multimedia
| Speakers | |
|---|---|
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | Yes |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 25, 26, 66 | |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 4, 5 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
Alternative variants
With Stainless Steel case
| Weight | 1.82 oz / 51.5 g |
|---|---|
| Materials | Back: Stainless steel |
With titanium case
| Weight | 1.59 oz / 45.1 g |
|---|---|
| Materials | Back: Titanium |
Discover more
|
|