Apple Watch Series 8 (41mm) vs Apple iPhone 14 Pro Max Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch Series 8 (41mm) | Apple iPhone 14 Pro Max |
|
Released
·
Sep 16, 2022
|
Released
·
Sep 16, 2022
|
|
1.7-inch · 430x352px
|
6.7-inch · 2796x1290px
|
|
1GB · 32GB
|
6GB · 128GB
|
|
282 mAh
|
4323 mAh
|
|
Triple camera
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 07, 2022 | Sep 07, 2022 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $1099 | €1479 6GB/256GB - $1199 6GB/512GB - $1399 6GB/1024GB - $1599 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 1.61 x 1.38 x 0.42 inches 41 x 35 x 10.7 mm |
6.33 x 3.05 x 0.31 inches (~0.474 inches with camera bump) 160.7 x 77.6 x 7.85 mm (~12.03 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 1.13 oz / 32.0 g Stainless steel frame - 42.3 g |
8.47 oz / 240.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
Back: Glass Frame: Stainless steel |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP6X | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Midnight, Starlight, Green, Blue, Red | Space Black, Silver, Gold, Deep Purple |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.7-inch, 63.01% screen-to-body | 6.7-inch, 88.45% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 1000 nits | OLED, Variable 1-120Hz, HDR, 2000 nits |
| Resolution | |
| 430x352px, 329 PPI | 2796x1290px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | |
| Features | |
| Super Retina XDR, HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2072 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S8 | Apple 16 Bionic (4 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Hexa-core 2x3.46GHz Everest 4x2.02GHz Sawtooth |
| GPU | |
| PowerVR | Apple GPU 5-core |
| Memory | |
| 1GB/32GB (eMMC 5.1) | 6GB (LPDDR5)/128GB (NVMe) 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| watchOS (9.x) | iOS (18.x, 17.x, 16.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2423 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 6306 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3382 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2327 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 282 mAh, Li - Ion | 4323 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 39min
Browsing
19h 5min
Video
11h 0min
Gaming
8h 39min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | |
| Main camera | |
| 48 MP (Sensor-shift OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 2.44 μm |
|
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 77 mm Sensor size: 1/3.5" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Third camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.4 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) OIS, HDR, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR, ProRes, Cinematic mode |
|
| Front | |
| 12 MP (Time-of-Flight (ToF), Autofocus, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
148
Overall
146
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Thermometer, Barometer, ECG, Blood Oxygen | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66, 71 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Sep 08, 2022 FCC ID value: BCG-E8154A | |
| Measured SAR | |
| Head: 0.94 W/kg Body: 0.94 W/kg Simultaneous Transmission: 1.50 W/kg Wireless Router: 0.95 W/kg |
|
Alternative variants
With 256Gb internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1199 |
With stainless steel frame
| Weight | 1.49 oz / 42.3 g |
|---|---|
| Materials | Back: Stainless steel |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1399 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1599 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 66 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
Discover more
|
|